W wierzeniach ludowych jest wiele prawdy. Dziś już większość z nas zapomniała o tym, że Wigilia to nie tylko święto zwiastujące narodziny Jezusa. Wigilia to magiczny czas również dla osób samotnych poszukujących swojej drugiej połówki. Ten wyjątkowy dzień to dla nich szansa na znalezienie miłości.

Kto dzisiaj pamięta jeszcze jakie znaczenie miała, skórka jabłka, dźwięk szczękających psów w wigilijny wieczór, czy szczepy drewna. Nasze babcie wiedzą, że to wszystko przed laty pomagało pannom wywróżyć sobie męża. To właśnie w Wigilię niezamężne dziewczyny odprawiały wiele matrymonialnych wróżb.

 

W dzień wigilijny młode dziewczęta zamiatały izby odwrotnie – czyli od drzwi wejściowych do rogu. Śmieci wynosiły na zewnątrz i czekały na odgłosy. Wierzyły, że z której strony padnie pierwszy dźwięk, z tej też strony nadejdzie ich przyszły mąż.

Bardziej znaną wróżba jest ta ze skórki jabłka. Jak wiadomo każda z kobiet najwięcej pracy przed wieczerzą wigilijną ma w kuchni. Nasze babcie obierając jabłko do sałatki, robiły to tak aby wyszedł im jak najdłuższy pasek ze skórki, następnie rzucały go za siebie i próbowały odczytać z niej pierwszą literę imienia przyszłego wybranka.

Do wróżenia kobiety wykorzystywały niemal wszystko, co było w obejściu – nawet obornik. Wróżba polegała na trzykrotnym podrzuceniu go na widłach i wypatrywaniu ptaków. Jeśli pierwszy przeleciał wróbel oznaczało to ze wyjdą za młodego kawalera. Jeśli zobaczyły kruka czy też wronę ich mężem miał być wdowiec.

Dodatkowo jeśli ptak którego zobaczyły zakrakał, to liczba odgłosów symbolizowała liczbę dzieci które miał wdowiec, za którego miały wyjść.

Niewiele z tych i innych zabobonów, jest praktykowanych. Legendy i opowieści o nich nie umarły jednak. Żyją cały czas na ustach naszych babć, a może nawet rodziców.

Współczesne kobiety także mają swoje sposoby na przepowiadanie miłości, czy zamążpójścia. Zatem jeśli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna, a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne.

Dla Pań które mażą aby zostać szczęśliwymi mężatkami, konieczne na swoim stole muszą postawić tradycyjną kutię. Na czym polega wróżba…? Nabierz na łyżkę te potrawę i rzuć ją do góry. Jeśli ziarna maku przylgną do sufitu – to  oznacza że szybko wyjdziesz za mąż.

Nie trać nadziei na miłość Ona czeka również na Ciebie.