O tym, że kamienie szlachetne i minerały emitują energię, która ma różne oddziaływanie na człowieka, wiedzieli już starożytni. Wielkim kultem kamienie szlachetne cieszyły się w Babilonii, Egipcie, Grecji czy w cywilizacjach Ameryki Prekolumbijskiej. Działanie energetyczne kamieni jest wielopłaszczyznowe, oddziałują one zarówno na sferę ciała (np. wpływają na stan skóry czy ciśnienie krwi), sferę psychiki, sferę emocjonalną i sferę duchową. Dlaczegóż by nie wykorzystać ich mocy do pr acy nad związkami uczuciowymi? Jest tak wiele pól, na których rozwija się relacja między dwojgiem ludzi. Spróbujmy zrozumieć energię, jaką emitują kamienie szlachetne, a następnie wykorzystać ją w naszych staraniach.

Kilka ważnych uwag:

1. Kamień bezwzględnie musimy oczyścić zanim go zaczniemy stosować. Oczyścić kamień można m.in. wodą, promieniami słońca itp. Jednak nie wszystkie kamienie znoszą działanie np. wody (pod jej wpływem zmieniają swoje właściwości). Dlatego najbezpieczniejszym sposobem jest oczyszczanie oddechem.

2. Kamienie są źródłami pozytywnych wibracji energetycznych, nie są jednak w stanie zastąpić uczuć, dialogu, pracy nad związkiem czy zaangażowania dwóch osób.

3. Ich działanie tyczy się bardziej wspierania magii, jaką emanują nasze serca. Na poziomie fizycznym niektóre z nich są w stanie wspomóc nasze siły witalne, na poziomie mentalnym ułatwić precyzowanie myśli i komunikowanie się z partnerem, na poziomie emocjonalnym intensyfikują nasze odczucia.

4. Najlepiej, aby kamienie, które wybierzemy do „pracy” nad naszym życiem uczuciowym były wciąż blisko nas, tak, aby ich energia promieniowała na naszą przestrzeń, nasze życie i nas samych. Dlatego nosimy je w formie biżuterii na sobie, lub w torebce bądź kieszeni. Można je też rozmieszczać w miejscach, w których mają zadziałać np. w sypialni, na szafce przy łóżku lub na stole, przy którym jedzona będzie romantyczna kolacja we dwoje.

Aby zwiększyć działanie kamieni szlachetnych na wybraną osobę warto dowiedzieć się jaki ma znak zodiaku. Przyczyni się to do wzmocnienia jego dobroczynnej mocy.

BARAN

RUBIN I DIAMENT

Kamieniem, który od tysiącleci słynie z tego, że pobudza zmysły i namiętność jest rubin. Zwany jest kamieniem miłości. Powiązany jest z czakramem serca, otwiera serce na porywy miłosne, a w zakochanych serca wzmaga poczucie radości i satysfakcji. Tam, gdzie pozostało już tylko przyzwyczajenie, przywraca utraconą „chemię” między partnerami. Czyni ich sobie atrakcyjnymi, jak gdyby od nowa rozpoczynali pisanie nich historii. Na poziomie czysto fizycznym rubin pogłębia potencję i rozbudza apetyt seksualny. Jest to kamień, który stanowi amulet spełniający marzenia, wysyła, bowiem wibracje, które pozwalają nam odnaleźć w nas samych odpowiedzi na pytania jak zrealizować nasze pragnienia.

Diament daje jasność i czystość myśli. Przybliża do doskonałości, pogłębia medytację. Pomaga rozprawić się z ciemna stroną, z wadami, słabościami, ułomnościami. Pomaga wszystkim, którzy chcą poznać samego siebie i rozwijać się szybciej i dynamiczniej. Łączy z wibracjami Wszechświata, wydobywając z człowieka jego najpiękniejsze, najczęściej głęboko ukryte światło. Doskonale chroni przed negatywnymi wibracjami. Podobno odbija wszystkie negatywne myśli skierowane do właściciela.

BYK

SZMARAGD

Szmaragd zawdzięcza swą nazwę barwie. Starogreckie słowo smaragdos oznacza „zielony klejnot”. Znany ze swego niezrównanego koloru szmaragd ceniony był od wieków. Królowa Kleopatra, która znana był z zamiłowania do tego klejnotu sprawiła, że sznury szmaragdów czy też płytki z najpiękniejszych jego kryształów zdobiły nie tylko ją samą, ale również sprzęt codziennego użytku oraz komnaty jej ukochanego pałacu. Żywa zieleń szmaragdu dla wielu kultur była symbolem wiosny i odrodzenia, ale również miłości. Wierzono, że obdarowując narzeczoną takim klejnotem, wybraniec zapewniał sobie jej gorące uczucie i wierność.

BLIŹNIĘTA

AGAT I TURMALIN

Kamieniem, który pomoże uleczyć złamane serce, uporać się z tym bólem, opłakać tę stratę ale i z nadzieją spojrzeć w jutrzejszy dzień jest agat. Zielony turmalin – jest amuletem, służącym do wprowadzania pozytywnych wzorców i kodów w myślenie i odczucia każdego. Związek kieruje na właściwy kurs.

LEW

TYGRYSIE OKO

Tygrysie Oko to brązowo-złota odmiana kwarcu. Nazwę zawdzięcza efektowi kociego oka polegającego na pojawianiu się wąskiej smugi (pasma) świetlnej przypominającej źrenicę kociego oka, która przemieszcza się po wypukłej i wypolerowanej powierzchni kamienia w trakcie jego obracania. Tygrysie oko pobudza seksualność. W tych parach, gdzie dawny żar już osłabł, wysyła wibracje na nowo go rozniecające. Jest to kamień, który motywuje swoją energią do działania, do zdobywania tego, o czym się marzy i czego się pragnie. Wzmaga popęd. Ma także zdolność równoważenia emocji.

RAK

KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY I PERŁA

Kamień księżycowy to kamień „nowego początku”, pomaga zaakceptować cykliczność życia, zwiększa intuicję podczas wybierania życiowego partnera. Perła przez swój biały kolor kojarzy się z niewinnością, wiarą i uczciwością intencji. Symbolizuje czystość i wnosi swoją energią czystość w aurę człowieka. Uwalnia od wad i złych skłonności. Oczyszcza myśli z negatywnych naleciałości, łączy z mądrością.

PANNA

KARNEOL

Karneol swoją subtelną energią wspaniale otwiera czakry. Jest więc to doskonały kamień do czakroterapii. Poza tym zapobiega wszelakim infekcjom i zakażeniom, wzmacniająco oddziałując na nasz układ odpornościowy. Hamuje krwawienia i właśnie do tego celu był używany w przeszłości (np w rzymskich legionach). Czasami nazywany kamieniem „odwagi”. Jego lekcja to: naucz się żyć tu i teraz. Sprzyja koncentracji, „zakotwicza” energię, wzmacnia witalność, zwiększa nasz twórczy potencjał. Pomoże Ci powrócić do naturalnego odczuwania życia. Pozwala otworzyć się na zmysłowość i erotyzm. Pomaga zrozumieć własne cykle biologiczne i naturalne rytmy naszego ciała. Co jest jedną z cenniejszych cech tego kamienia, łączy ciało z duszą, wprowadza w ten sposób równowagę pomiędzy tym co duchowe a tym co materialne. Karneol przypomina, że mamy z troską dbać o swoje ciało, ponieważ jest ono cennym darem od naszej Matki Ziemi. W starożytnym Egipcie był uważany za potężny amulet i nazywano go „Krwią Izydy”. Podobnie jak inne czerwone kamienie stanowi świetne zabezpieczenie przed „złym okiem”.

WAGA

SZAFIR I OPAL

Szafir to kamień oznaczający nieśmiertelność i czystość. Wiązany z wartościami duchowymi, od wieków symbolizował tajemnicę zaświatów. Władcy starożytnej Persji wierzyli, że Ziemia spoczywa na ogromnym szafirze, promieniującym cudownym światłem na cały wszechświat. W starożytnym Egipcie oraz Rzymie szafir był czczony jako kamień sprawiedliwości i prawdy. Szafiry zwykle kojarzone są tylko z niebieskimi kamieniami jednak zakres ich barw obejmuje nie tylko odcienie niebieskiego. Biały szafir kupowany jest jako namiastka o wiele bardziej błyszczącego diamentu i jest popularny w pierścionkach zaręczynowych. W naturze występują również szafiry o barwie czarnej, purpurowej, fioletowej a nawet zielone i żółte, jednak nie są one tak popularne jak te w odcieniach niebieskiego. Szafiry występują w wielu kształtach i rozmiarach. Mają szklisty połysk, a te najcenniejsze z nich mają głęboki niebieski kolor i pochodzą z Kaszmiru w północnych Indiach. Największym oszlifowanym szafirem gwiaździstym jest przypuszczalnie „Gwiazda Indii”. Kamieniem, który zwiększa bliskość i wzmacniającym siłę związku jest opal. Ma on także energię, która sprzyja uczuciowemu zaangażowaniu. Jest amuletem, który wnosi w emocjonalną sferę związku, uczucia takie jak: lojalność, wierność. Pogłębia uczucia i uwrażliwia na potrzeby partnera.

SKORPION

MALACHIT I TURKUS

Potężnym kamieniem, który znany jest ze swych intensywnych wibracji jest malachit. Najczęściej kojarzony jest z intelektem i przyciąganiem dobrobytu. Ma też potężne działanie transformującą negatywne energie w pozytywne. W sferze relacji uczuciowych malachit ma moc ożywiania wypalonych związków, odnawia iskrę, która zapaliła się przy pierwszym spotkaniu. Jest także przydatny w wyrażaniu uczuć. Czasem związek wydaje się skończony, ale do póki w sercach wciąż tkwią nadzieja i miłość, choćby szczypta tych uczuć, to wciąż jest szansa. Malachit pomaga w takich sytuacjach, bowiem uzmysławia nasze prawdziwe uczucia. Turkus bardzo pomaga w sprawach uczuciowych, przez wiele cywilizacji postrzegany jako święty kamień. Turkus ma siłę przyciągania miłości i lepszego rozumienia partnera, jasnego wyrażania swoich oczekiwań, obaw, marzeń czy nadziei.

STRZELEC

TOPAZ I TANZANIT

Topaz to kamień którego nazwa pochodzi od greckiego topazion. To słowo prawdopodobnie wywodzi się od sanskryckiego tapas oznaczającego ogień, lub od nazwy egipskiej wyspy Topazos na Morzu Czerwonym. Jest jednym z najtwardszych minerałów, a jego kryształy cenione są ze względu na wysoki połysk oraz piękne ubarwienie. Topazy przybierają szeroką gamę barw w zależności od ilości metali obecnych podczas formowania się kryształu. W naturze można znaleźć topazy różowe, fioletowe, niebieskie oraz miodowożółte a także bezbarwne. Tanzanit uważany jest za jeden z najpiękniejszych kamieni szlachetnych. Jest przezroczystą, fioletowoniebieską odmianą zoisytu pochodzącą z Tanzanii. Pierwsi jego odkrywcy mylnie uznali go za szafir. Nazwa została wprowadzona przez jubilerską firmę Tiffany z Nowego Jorku i pochodzi oczywiście od miejsca odkrycia tego minerału. Kamień stał się znany przede wszystkim dzięki biżuterii noszonej przez aktorkę filmową Elizabeth Taylor. Tanzanit swoją unikalność zawdzięcza niepowtarzalnej fioletowo-niebieskiej barwie a także wyjątkowo ograniczonej częstości występowania. Ta niepowtarzalność sprawia, iż stał się jednym z najbardziej pożądanych kamieni.

KOZIOROŻEC-

ONYKS I GRANAT

Onyks był bardzo popularnym kamieniem w starożytnej Grecji i Rzymie. Jego nazwa pochodzi od greckiego „onyx” oznaczającego paznokieć lub pazur. Mit głosi, że Kupidyn obciął paznokcie boskiej Wenus, aby umocować je na końcach swoich strzał. Resztki paznokci wymieszały się z piaskiem i zamieniły w kamień. Granat – ten piękny minerał o barwie szkarłatu ma w sobie zamkniętą wyjątkową energię. Odnawia ona w nas chęć do życia, do kochania, do pokonywania przeszkód. Tak jak i inne kamienie barwy czerwonej rozbudza namiętność, wzmaga potencje. Ale granat znany jest także z tego, że równoważy popęd seksualny, tak gdzie jest go za mało – wzmaga żądze, zaś tam gdzie hormony szaleją- pozwala osiągnąć równowagę w seksualności.

WODNIK

LAPIS LAZULI

Lapis Lazuli to kamień jak z Baśni 1001 Nocy. Głęboki błękit przecinany złotymi drobinami pirytu lśniącymi jak gwiazdy. Nazwa pochodzi od łacińskiego „lapis” czyli kamień oraz „azula” po arabsku „niebieski”. Kamień ten ma wspaniałą historię. Był jednym z pierwszych kamieni wykorzystywanych do produkcji biżuterii. W starożytnych wykopaliskach w basenie Morza Śródziemnego archeologowie często odnajdują łańcuszki i figurki wykonane z lapis lazuli. Kamień ten był bardzo lubiany w Mezopotamii, Egipcie, Persji, Grecji czy Rzymie. W wielu kulturach był kamieniem świętym, szczególnie na Bliskim Wschodzie. Przypisywano mu magiczną moc. Noszono go w postaci sygnetów, skarabeuszy, figurek. Do Europy sprowadził go Aleksander Macedoński – za jego czasów kolor lapis lazuli nazwano „ultramaryną”, co znaczyło dosłownie „zamorski”. Lapis lazuli uznawany jest przez wiele osób za kamień przyjaźni i prawdy. Ma on również wprowadzać równowagę w związkach. Ciekawostką jest to, że lapis lazuli wydziela charakterystyczny zapach przy obróbce. Doświadczeni jubilerzy potrafią nawet określić intensywność koloru na podstawie tego zapachu.

RYBY

AMETYST

Ametyst to boski kamień, reprezentuje fioletowy płomień. Pozbywa umysł z iluzji, zwiększa zdolności mistyczne. Pomaga w medytacji i w rozwoju spirytualnym. Kamień pokoju i siły. Aktywuje czakrę korony i trzecie oko. Uwalnia od uzależnień, neutralizuje w ciele toksyny. Mocno oczyszczający, spala negatywne energie, usuwa złą karmę. Działa kojąco na mózg, łagodzi bóle głowy. Można go nosić jako talizman, na szyi lub blisko ciała (bransoletki). Chroni przed chorobami, wzmacnia układ nerwowy i daje silną wolę. Usuwa lęki i depresję. Ametyst to kamień uzdrawiający emocje, pomaga także zrozumieć motywacje partnera.